2012

Micah Van Hove Micah Van Hove’s year in review

Micah’s highest rated films

  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

    ★★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★★

  • Hoop Dreams

    ★★★★★

  • The War Zone

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • What Time Is It There?

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • A Summer's Tale

    ★★★★★

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Knife in the Water

    ★★★★★

  • Face/Off

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 184 Films watched
  • 15.3 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

Changeling

Feb 3

Most Watched

Masculin Féminin

twice

Scanners

twice

Hour of the Wolf

twice

Last Film

Claire's Knee

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
126 films
Thriller
47 films
Comedy
47 films
Romance
39 films
Crime
33 films
Action
21 films
Documentary
19 films
Sci Fi
16 films
Fantasy
16 films
Adventure
11 films
USA
101 films
France
36 films
UK
30 films
Canada
16 films
Germany
15 films
Italy
13 films
Japan
5 films
Sweden
5 films
Austria
3 films
Spain
3 films
English
157 films
French
36 films
Spanish
17 films
German
15 films
Italian
14 films
Russian
11 films
Japanese
9 films
Swedish
6 films
Arabic
5 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jumper
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The World of Z

Films watched in 2012

  • Claire's Knee
  • A Little Princess
  • Camera Buff
  • Certified Copy
  • To Live and Die in L.A.
  • Love for Sale
  • Ms .45
  • Mystery Train
  • In a Lonely Place
  • Miss Bala
  • Blow Out
  • Zero Dark Thirty
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Ghost Town
  • Masculin Féminin
  • Masculin Féminin
  • Scanners
  • Scanners
  • Hour of the Wolf
  • Hour of the Wolf
  • The Cabin in the Woods
  • The Avengers
  • Gasman
  • St. Nick
  • Gasman
  • Your Sister's Sister
  • Safety Not Guaranteed
  • Shoot the Piano Player
  • Disengagement
  • I vitelloni
  • Cold Water
  • White Heat
  • eXistenZ
  • Spider
  • Crash
  • The Empire Strikes Back
  • Ashes
  • A Cock and Bull Story
  • Another Earth
  • A Single Man
  • Beasts of the Southern Wild
  • Holy Motors
  • Sun Don't Shine
  • The Rules of the Game
  • Amour
  • Room 237
  • The Central Park Five
  • Beyond the Hills
  • Simon Killer
  • Holy Motors
  • All the Light in the Sky
  • Reality
  • Something in the Air
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Only the Young
  • Electrick Children
  • Paradise: Faith
  • The Master
  • The Dead Zone
  • The Loneliest Planet
  • Carlos
  • M. Butterfly
  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills
  • Paradise Lost 2: Revelations
  • Grave of the Fireflies
  • Don't Look Now
  • King of New York
  • The Turin Horse
  • Tideland
  • Go
  • Black Narcissus
  • PlayTime
  • Jumper
  • Mr. & Mrs. Smith
  • The Yes Men
  • The Assassination of Richard Nixon
  • The Pope of Greenwich Village
  • Little Dieter Needs to Fly
  • More
  • Half Baked
  • Fair Game
  • Ride in the Whirlwind
  • Metropolis
  • Dogville Confessions
  • Clean
  • Something Wild
  • The Red Shoes
  • Gentlemen Broncos
  • The Dark Knight Rises
  • Looper
  • Basquiat
  • The World of Z
  • Nashville
  • Face/Off
  • Sex and Lucía
  • Eastern Promises
  • A Few Good Men
  • What Just Happened
  • The Hit
  • The Unknown Marx Brothers
  • Spiral
  • To Each His Own Cinema
  • Reds
  • Despicable Me
  • Knife in the Water
  • Over the Edge
  • Boys Don't Cry
  • Kalifornia
  • Mister Roberts
  • Miracle in Milan
  • Woman in the Dunes
  • Peeping Tom
  • Barking Dogs Never Bite
  • Indie Game: The Movie
  • The Anniversary Party
  • Footprints
  • What Time Is It There?
  • We Don't Live Here Anymore
  • Magic Trip
  • Age of Consent
  • Saturday Night and Sunday Morning
  • High Noon
  • A Brief History of Time
  • The French Connection
  • My Beautiful Laundrette
  • Shattered Glass
  • Rabbit-Proof Fence
  • Venus
  • Capote
  • Hard Boiled
  • A Dangerous Method
  • The Counterfeiters
  • American: The Bill Hicks Story
  • The Skin I Live In
  • Breaking and Entering
  • Pink Floyd: The Wall
  • Total Recall
  • Velvet Goldmine
  • A Matter of Life and Death
  • To Rome with Love
  • Pi
  • All About Lily Chou-Chou
  • Brokeback Mountain
  • A Summer's Tale
  • La Haine
  • Gardens of the Night
  • Cool Hand Luke
  • The Last Emperor
  • The Lovely Bones
  • Before Night Falls
  • City of Ember
  • The Parallax View
  • The Wild Bunch
  • Beasts of the Southern Wild
  • Dick Tracy
  • Galaxy Express 999
  • The War Zone
  • Hoop Dreams
  • Tropical Malady
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • The Fog of War
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Until the End of the World
  • Summer Hours
  • Goin' South
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • La Collectionneuse
  • My Night at Maud's
  • Wings of Desire
  • Dogville
  • Prince of the City
  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
  • Four Eyed Monsters
  • Heist
  • Apollo 13
  • Parenthood
  • A Knight's Tale
  • My Dinner with Andre
  • Sicko
  • Forrest Gump
  • Defending Your Life
  • Doubt
  • Million Dollar Baby
  • Changeling

Highly rated films Micah missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • The Hunt
  • Elena
  • Wolf Children
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more