2016

Micah Van Hove Micah Van Hove’s year in review

Micah’s highest rated films

  • Starship Troopers

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Fraud

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Supporting Characters

    ★★★★★

  • Wonder Boys

    ★★★★★

  • Men Go to Battle

    ★★★★★

  • Lightning Over Water

    ★★★★★

  • Benny's Video

    ★★★★★

  • Wheels on Meals

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Streetwise

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Storytelling

    ★★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 140 Films watched
  • 11.7 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Stagecoach

Jan 1

Last Film

'71

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
84 films
Comedy
33 films
Thriller
29 films
Documentary
21 films
Crime
21 films
Romance
15 films
Action
12 films
Mystery
11 films
Western
10 films
Adventure
9 films
USA
98 films
UK
15 films
Germany
14 films
France
12 films
Mexico
5 films
Poland
4 films
Netherlands
3 films
Hong Kong
3 films
China
2 films
Austria
2 films
English
123 films
Spanish
20 films
French
14 films
German
13 films
Russian
6 films
Italian
6 films
Arabic
4 films
Polish
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 78

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Micah’s most liked review

Green Room

A film about nothing exploiting screen violence for entertainment and shock value. A clumsy script that thinks very highly of itself. A sack of shit.

More reviews

Micah’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Adderall Diaries
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Neurons to Nirvana
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2016

  • '71
  • Moana
  • The Shawshank Redemption
  • Act of Violence
  • The Maltese Falcon
  • Jackie
  • Arrival
  • Starship Troopers
  • The Glass Key
  • Moonlight
  • The Seven Year Itch
  • De Palma
  • Ninotchka
  • Dark Passage
  • Mike Nichols: An American Master
  • Manchester by the Sea
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • 20th Century Women
  • Split
  • La La Land
  • Toni Erdmann
  • Always Shine
  • The Dead Zone
  • Fraud
  • Yourself and Yours
  • Actor Martinez
  • Ape
  • Kingdom Come
  • Altman
  • Pawn Sacrifice
  • Victoria
  • Under the Skin
  • The Deer Hunter
  • The Adderall Diaries
  • The Candidate
  • Neurons to Nirvana
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • Misery Loves Comedy
  • Freakonomics
  • Jiro Dreams of Sushi
  • The Witch
  • The Gift
  • A Cock and Bull Story
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Bowfinger
  • A Scanner Darkly
  • The Mission
  • Buzzard
  • Embrace of the Serpent
  • To the Wonder
  • Crazy/Beautiful
  • Terms of Endearment
  • The Right Stuff
  • Supporting Characters
  • Life Itself
  • Wonder Boys
  • No Country for Old Men
  • Ichi the Killer
  • Sling Blade
  • Decalogue III
  • Decalogue IV
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • The Lovers on the Bridge
  • 12 Angry Men
  • Amy
  • The Color of Money
  • Men Go to Battle
  • Dressed to Kill
  • Lightning Over Water
  • Benny's Video
  • The Neon Demon
  • Project X
  • Creative Control
  • Wheels on Meals
  • Silent Light
  • Computer Chess
  • A Man Escaped
  • Come and See
  • Ten
  • Polytechnique
  • Mouchette
  • The Third Man
  • Three Days of the Condor
  • Jauja
  • No
  • What Happened, Miss Simone?
  • Listen to Me Marlon
  • The Hospital
  • Like Water for Chocolate
  • Where to Invade Next
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Streetwise
  • A Hologram for the King
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Gentleman's Agreement
  • The Goonies
  • The Big Short
  • A Place in the Sun
  • Tower
  • Donald Cried
  • Slash
  • Don't Think Twice
  • Hunter Gatherer
  • Gleason
  • Suntan
  • A Face in the Crowd
  • Paradise Now
  • Storytelling
  • Fargo
  • Knight of Cups
  • The Long Goodbye
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Hail, Caesar!
  • The Man Who Fell to Earth
  • Spectre
  • Christine
  • Green Room
  • Lovesong
  • Dark Night
  • Jim: The James Foley Story
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Goat
  • Hooligan Sparrow
  • Belgica
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Revenant
  • 45 Years
  • Alice in the Cities
  • Sherman's March
  • One-Eyed Jacks
  • Ulzana's Raid
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • Rush Hour
  • Police Story 3: Supercop
  • Rio Bravo
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Blackhat
  • Stagecoach

Highly rated films Micah missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more