2018

Micah Van Hove Micah Van Hove’s year to date

Micah’s highest rated films

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • The Rider

    ★★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★★★

  • The Stop

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Strange Days

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Fraud

    ★★★★★

  • Half Nelson

    ★★★★★

  • Conan the Barbarian

    ★★★★★

  • Altered States

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 148 Films watched
  • 13.5 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

It

Jan 1

Most Watched

Strange Days

twice

Fraud

twice

Dave Chappelle: Equanimity

twice

Last Film

Planes, Trains and Automobiles

Nov 16

Genres, Countries & Languages

Drama
80 films
Thriller
41 films
Comedy
38 films
Crime
27 films
Documentary
21 films
Sci Fi
18 films
Action
17 films
Romance
13 films
Mystery
12 films
Horror
12 films
USA
109 films
UK
17 films
France
10 films
Japan
9 films
Canada
8 films
Germany
5 films
Belgium
3 films
China
3 films
Australia
3 films
South Korea
2 films
English
136 films
Japanese
7 films
Spanish
7 films
French
5 films
German
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
Russian
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 212

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Micah’s most liked review

Eternity

★★★★

A beautifully observed film that achieves simplicity through concise and unflinching tableaus of an elderly couple trying to survive in the harsh Andes terrain. The first film ever to be entirely spoken in Aymara, an indigenous language from the south of Peru and Bolivia, the two leads give performances that…

More reviews

Micah’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Anaconda
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

It
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Shut Him Down: The Rise of Jordan Peterson

Films watched in 2018

  • Planes, Trains and Automobiles
  • Amazing Grace
  • Opening Night
  • The Favourite
  • Vox Lux
  • Under the Silver Lake
  • The Cold Blue
  • Green Book
  • Relaxer
  • Ash Is Purest White
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Shut Him Down: The Rise of Jordan Peterson
  • Being There
  • Life
  • The Birdcage
  • What's Up, Doc?
  • The Rider
  • American Animals
  • Bobby Fischer Against the World
  • Insidious
  • The 'Burbs
  • The Stop
  • Parent Teacher
  • Hydrangea
  • Marty <3 Kate
  • The Robbery
  • The Mountains of Mourne
  • It’s All Right, It’s Ok
  • Paper Moon
  • A Star Is Born
  • First Man
  • Willow
  • Mid90s
  • The Old Man & the Gun
  • El Sur
  • Drunken Angel
  • Strange Days
  • Life Is Sweet
  • Crash
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Caroline
  • New Jerusalem
  • Kusama - Infinity
  • Chained for Life
  • 3-Iron
  • Cube 2: Hypercube
  • Cube
  • Deep Blue Sea
  • North by Northwest
  • Kamikaze Girls
  • Hardware
  • No Regrets for Our Youth
  • Ran
  • High and Low
  • Ted Bundy
  • Stalker
  • Prince of Broadway
  • The Matrix
  • Anaconda
  • Heathers
  • John Wick
  • Boogie Nights
  • Fraud
  • To Die For
  • Madeline's Madeline
  • Strange Days
  • Burn After Reading
  • Half Nelson
  • Birds of Passage
  • Eternity
  • Ruben Blades Is Not My Name
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Point Blank
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Blue Chips
  • By Sidney Lumet
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Drop Zone
  • Sorry to Bother You
  • Incredibles 2
  • Thief
  • Conan the Barbarian
  • Mr. Nice Guy
  • First Strike
  • First Reformed
  • Filmworker
  • Blue Velvet
  • Auto Focus
  • Birds Without Feathers
  • Evil Genius
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Iceberg Slim: Portrait of a Pimp
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The 400 Blows
  • Eyes Wide Shut
  • Into the Abyss
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Little Men
  • Altered States
  • Apollo 13
  • You Were Never Really Here
  • Amateur
  • The Death of Stalin
  • The Zen Diaries of Garry Shandling
  • Great Light
  • Deliverance
  • Unsane
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Network
  • The Big Sleep
  • The Florida Project
  • Talk Radio
  • Red Sparrow
  • Annihilation
  • Flatliners
  • Newness
  • Assholes
  • Mudbound
  • The Big Sick
  • The White Diamond
  • The Century of the Self
  • Nostalgia
  • Fraud
  • Sunshine Hotel
  • The Parking Lot Movie
  • Hollow Man
  • Evolution
  • The Waterboy
  • GG Allin & The Murder Junkies: Hated
  • The Big Lebowski
  • Dave Chappelle: The Bird Revelation
  • Tremors
  • Memories of Murder
  • The French Lieutenant's Woman
  • Joan Didion: The Center Will Not Hold
  • My Life Directed by Nicolas Winding Refn
  • Mamma Mia!
  • Collective: Unconscious
  • The Invitation
  • Super Dark Times
  • Beasts of No Nation
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Love
  • The Postman Always Rings Twice
  • Dave Chappelle: Equanimity
  • The Indian Runner
  • Dave Chappelle: Equanimity
  • It

Highly rated films Micah missed

  • Roma
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • They Shall Not Grow Old
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • If Beale Street Could Talk

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more