Moritz has logged 625 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
½
Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read prior review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read prior review Edit this entry  
21
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
Edit this entry  
18
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
13
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
Edit this entry  
02
Repulsion

Repulsion

1965
×
Edit this entry  
02
Mange

Mange

2012
×
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2018
×
Edit this entry  
01
Gleis 11

Gleis 11

2021
×
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★½
Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry