ben has logged 40 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swingers

Swingers

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Stop

Stop

2015
×
Edit this entry  
26
Dennis

Dennis

2007
×
Edit this entry  
25
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Play: James Benning and Richard Linklater

Double Play: James Benning and Richard Linklater

2013
×
Edit this entry  
18
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Home of the Brave

Home of the Brave

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swimmer

Swimmer

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
11
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alone in the Wilderness

Alone in the Wilderness

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry