Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hostage

Hostage

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★½
Edit this entry  
10
Emergency

Emergency

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Duke

The Duke

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memory

Memory

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harvey

Harvey

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Get Over It

Get Over It

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cured

Cured

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Different Key

In a Different Key

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★½
Edit this entry  
07
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Toy

The Toy

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
Tyler Perry's A Madea Homecoming

Tyler Perry's A Madea Homecoming

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Raiders

Night Raiders

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lingui: The Sacred Bonds

Lingui: The Sacred Bonds

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blacklight

Blacklight

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry