RSS feed for nemanja
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
08
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
01
Border

Border

2018
×
Edit this entry  
01
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Dog

Dog

2001
×
Edit this entry  
28
Haim: Valentine

Haim: Valentine

2017
×
Edit this entry  
28
Milk

Milk

1998
×
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ayka

Ayka

2018
×
Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Film

Black Film

1971
×
Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
20
Foreign Body

Foreign Body

2018
×
Edit this entry  
19
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Edit this entry  
19
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
Edit this entry  
18
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
17
Offenders

Offenders

2018
×
Edit this entry  
13
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
04
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry