RSS feed for nemanja

nemanja has logged 88 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
29
Bergman: A Year in a Life

Bergman: A Year in a Life

2018
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
08
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
01
Border

Border

2018
×
Edit this entry  
01
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Dog

Dog

2001
×
Edit this entry  
28
Haim: Valentine

Haim: Valentine

2017
×
Edit this entry  
28
Milk

Milk

1998
×
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ayka

Ayka

2018
×
Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Film

Black Film

1971
×
Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
20
Foreign Body

Foreign Body

2018
×
Edit this entry  
19
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Edit this entry  
19
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
Edit this entry  
18
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
17
Offenders

Offenders

2018
×
Edit this entry  
13
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
04
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry