Chris has logged 34 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry