Sort by

Owen has logged 46 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tweet

Tweet

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry