Sort by

Owen has logged 53 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Remembrance

Remembrance

1963
×
Edit this entry  
26
Thursday

Thursday

1961
×
Edit this entry  
25
New Order

New Order

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singles

Singles

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry