Cosmic has logged 214 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sanatorium

Sanatorium

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Nazis at the Center of the Earth

Nazis at the Center of the Earth

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
The Black Sleep

The Black Sleep

1956
×
★★½
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
61*

61*

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sisters of Death

Sisters of Death

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dunston Checks In

Dunston Checks In

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Versus

Versus

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
FDR: American Badass!

FDR: American Badass!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Norwegian Ninja

Norwegian Ninja

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Cheerleader Ninjas

Cheerleader Ninjas

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Juice

Juice

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cheerleader Massacre

Cheerleader Massacre

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flaw

The Flaw

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Original Kings of Comedy

The Original Kings of Comedy

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horrors of Spider Island

Horrors of Spider Island

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hawk Jones

Hawk Jones

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry