RSS feed for undergroundpoem
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Fantastic Fungi

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★★

  • The Dirt

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Lords of Chaos

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★★

  • How the Beatles Changed the World

    ★★★

  • Ghost Stories

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★½

  • A Fantastic Woman

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • The Odyssey

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • I, Olga Hepnarova

    ★★★½

  • The Love Witch

    ★★★½

  • Danny Says

    ★★★½

  • Queen of Earth

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Roger Waters: The Wall

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • God Help the Girl

    ★★½

  • The Death of Jaime Roldós

    ★★★★★

  • Electrick Children

    ★★★½

  • Precious

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Until the Light Takes Us

    ★★★

  • The Pink Floyd Story: Which One's Pink?

  • Eagle vs Shark

    ★★★

  • The Aerial

    ★★★★

  • La Vie en Rose

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Romance & Cigarettes

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★