Sort by

jessicamae02 has logged 60 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Butcher's Hill

Butcher's Hill

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cautionary Tales

Cautionary Tales

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forky Asks a Question: What Is Cheese?

Forky Asks a Question: What Is Cheese?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secrets She Keeps

The Secrets She Keeps

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry