Sort by
  • Everything Everywhere All at Once

  • Nightmare Alley

  • The Tragedy of Macbeth

  • The Green Knight

  • Concrete Cowboy

  • Nomadland

  • Tenet

    ★★★½

  • The Half of It

  • Your Name Engraved Herein

  • Breaking Fast

    ★★★★

  • Disclosure

  • Minari

    ★★★★★

  • Kajillionaire

  • Knives Out

    ★★★★

  • Good Omens

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • American Factory

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Rafiki

    ★★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★

  • Alex Strangelove

    ★★

  • Love, Simon

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

  • Coco

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Mary and the Witch's Flower

  • God's Own Country

    ★★★★

  • Thoroughbreds

  • Fences

  • Hidden Figures

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Your Name.

  • The Handmaiden

  • Carol

  • Tangerine

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • When Marnie Was There

  • The Way He Looks

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

  • Snowpiercer

  • Pacific Rim

  • Moonrise Kingdom

  • Gun Hill Road

    ★★½

  • From Up on Poppy Hill

  • A Cat in Paris

  • The Secret World of Arrietty

  • Inception

  • Fantastic Mr. Fox

  • Jennifer's Body

    ★★★★½

  • The Secret of Kells

  • Coraline

  • Ponyo

    ★★★★½

  • Mamma Mia!

  • Stardust

  • Pan's Labyrinth

  • Rent

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

  • Saving Face

    ★★★★★