Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
24
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
07
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
21
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
Edit this entry  
08
Rent

Rent

2005
×
Edit this entry  
06
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Breaking Fast

Breaking Fast

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gun Hill Road

Gun Hill Road

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry