Sort by

Unicorn_27 has logged 50 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Bring Me Home

Bring Me Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Edit this entry  
26
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Lured

Lured

1947
×
★★★½
Edit this entry  
25
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Horizon Line

Horizon Line

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
EXIT

EXIT

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hunted

Hunted

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Run Hide Fight

Run Hide Fight

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry