• On the Rocks

    ★★½

  • The Trip to Greece

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • The New Pope

    ★★

  • Underwater

    ★★

  • 1917

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Color Out of Space

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • The King

    ★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • Vivarium

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Tommaso

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

    ★★★

  • Porno

    ★½

  • The Wandering Earth

    ★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★½

  • Monos

    ★★★

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • Starfish

    ★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • In Fabric

    ★★½

  • Hold the Dark

    ★½

  • Vita & Virginia

    ★★

  • High Life

    ★★½

  • Aniara

    ★★½

  • Teen Spirit

    ½

  • Vox Lux

    ★★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★

  • Suspiria

  • A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★½

  • Non-Fiction

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★½

  • The Eyes of Orson Welles

    ★★★

  • Action Point

  • The Man Who Killed Don Quixote

    ★★

  • Under the Silver Lake

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Arctic

    ★★★

  • Welcome the Stranger

  • Mute

    ★½

  • Unsane

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Cloverfield Paradox

  • Psychokinesis

    ★★

  • Shirkers

    ★★★½

  • I Think We're Alone Now

    ★★½

  • The Tale

    ★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★½

  • Mandy

    ★★★★

  • American Animals

    ★★

  • The Night Eats the World

    ★★½

  • Craig Ferguson: Tickle Fight

    ★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★½

  • Happy Death Day

    ★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★

  • Revenge

    ★★★