RSS feed for universeandu
  • The Hunt

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Brahms: The Boy II

    ★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Man Up!

    ★★

  • The Grudge

    ★★

  • Play

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Bombshell

    ★★★½

  • Lola

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Dazzled

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Let It Snow

    ★★

  • Klaus

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Perfect Nanny

    ★★★

  • I'll Go Where You Go

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Furie

    ★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Happy Birthday

    ★★

  • The King

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Judy

    ★★★½

  • An Officer and a Spy

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Simon's Got a Gift

    ★★★½

  • Haunt

    ★★★

  • Someone, Somewhere

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • 47 Meters Down: Uncaged

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Vivarium

    ★★

  • Crawl

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Clément, Alex, and Everyone Else

    ★★★

  • Child's Play

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Ma

    ★★½

  • Sibyl

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★½

  • Oh Mercy

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • An Easy Girl

    ★★★½

  • Frankie

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • On a Magical Night

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Alice and the Mayor

    ★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★★★