RSS feed for universeandu
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hawaii

Hawaii

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
J'me sens pas belle

J'me sens pas belle

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Rabid

Rabid

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Invisibles

Invisibles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Belgica

Belgica

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Dazzled

The Dazzled

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clément, Alex, and Everyone Else

Clément, Alex, and Everyone Else

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★★
Edit this entry