universeandu has logged 231 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Edit this entry  
04
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
Next Time I'll Aim for the Heart

Next Time I'll Aim for the Heart

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★½
Edit this entry  
27
French Dolls

French Dolls

2014
×
★½
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shutter

Shutter

2008
×
★½
Edit this entry  
17
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Tammy

Tammy

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Edit this entry  
01
Mama

Mama

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Edit this entry  
26
The Pact

The Pact

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★
Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry