RSS feed for universeandu

universeandu has logged 199 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Score

The Score

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Never Hike Alone

Never Hike Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
In Safe Hands

In Safe Hands

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
29
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Pasta Shells

Pasta Shells

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Through The Fire

Through The Fire

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Amanda

Amanda

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Madman

Madman

1982
×
★★½
Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Le Grand Bain

Le Grand Bain

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Funan

Funan

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
03
The Trouble with You

The Trouble with You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Edit this entry