universeandu has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
08
No Sleep 'Til Christmas

No Sleep 'Til Christmas

2018
×
★½
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Polaroid

Polaroid

2019
×
★½
Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Golden Dream

The Golden Dream

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Man Up!

Man Up!

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Those Who Work

Those Who Work

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Awakening of Motti Wolkenbruch

The Awakening of Motti Wolkenbruch

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Return of the Living Dead 3

Return of the Living Dead 3

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Father & Sons

Father & Sons

2018
×
★★
Edit this entry  
16
I'll Go Where You Go

I'll Go Where You Go

2019
×
★★★½
Edit this entry