Sort by

UnlovelySara has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hollywood Steps Out

Hollywood Steps Out

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hangover

The Hangover

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★
Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★
Edit this entry