Sort by

mick has logged 123 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Giver

The Giver

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss of the Damned

Kiss of the Damned

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mystery Date

Mystery Date

1991
×
Read the review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry