Sort by

Michael has logged 113 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Comet

Comet

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bolt

Bolt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rudderless

Rudderless

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howard Cantour.com

Howard Cantour.com

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jay and Seth Versus the Apocalypse

Jay and Seth Versus the Apocalypse

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry