Michael has logged 59 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Revolution in the Head: Rage Against the Machine and the Art of Protest

Revolution in the Head: Rage Against the Machine and the Art of Protest

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'

Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin'

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Doors: Mr. Mojo Risin' - The Story of LA Woman

The Doors: Mr. Mojo Risin' - The Story of LA Woman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jimi Hendrix: The Road to Woodstock

Jimi Hendrix: The Road to Woodstock

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jimi Hendrix: Electric Ladyland

Jimi Hendrix: Electric Ladyland

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Classic Albums: Sex Pistols - Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols

Classic Albums: Sex Pistols - Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Classic Albums - The Doors

Classic Albums - The Doors

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Hardcore

American Hardcore

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry