Kate has logged 202 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
Edit this entry  
12
East of Eden

East of Eden

1955
×
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
25th Hour

25th Hour

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Artist

The Artist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
Edit this entry