Sort by

linn has logged 56 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry