Sort by

Mari has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Message from the King

Message from the King

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flying

Flying

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★½
Edit this entry  
13
The Edge of Theocracy

The Edge of Theocracy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man from the Future

The Man from the Future

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry