Sort by

Mari has logged 30 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry