Doug has logged 84 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joshy

Joshy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry