brian has logged 267 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
30
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★
Edit this entry  
29
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Alone. Life Wastes Andy Hardy

Alone. Life Wastes Andy Hardy

1998
×
★★
Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Little Rural Riding Hood

Little Rural Riding Hood

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parade

Parade

1974
×
★★
Edit this entry  
14
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
13
Essai d'ouverture

Essai d'ouverture

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Barres

Barres

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Project X

Project X

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Manuel on the Island of Wonders

Manuel on the Island of Wonders

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hallelujah I'm a Bum

Hallelujah I'm a Bum

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jonathan Rosenbaum, Present

Jonathan Rosenbaum, Present

2013
×
Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★½
Edit this entry  
02
The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
01
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Edit this entry  
27
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Aloha

Aloha

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry