brian has logged 34 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
★★½
Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Operation Concrete

Operation Concrete

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kanye West: Late Orchestration

Kanye West: Late Orchestration

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Golden Swallow

Golden Swallow

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Life of the Dead

The Life of the Dead

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry