Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elvis

Elvis

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★½
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry