anemone has logged 277 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
25
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Animal Crackers

Animal Crackers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wind

Wind

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bastard and the Beautiful World

The Bastard and the Beautiful World

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Soup

Ghost Soup

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Balloon Club, Afterwards

Balloon Club, Afterwards

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La jouissance des hystériques

La jouissance des hystériques

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Eat the Schoolgirl: Osaka Telephone Club

Eat the Schoolgirl: Osaka Telephone Club

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Project A-Ko

Project A-Ko

1986
×
Edit this entry  
25
My Identity

My Identity

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Edit this entry  
13
The Moving-Picture Man

The Moving-Picture Man

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Go Ask Alice

Go Ask Alice

1973
×
★½
Edit this entry  
07
Tamala 2010: A Punk Cat in Space

Tamala 2010: A Punk Cat in Space

2002
×
Edit this entry  
07
Bye Bye Blue Bird

Bye Bye Blue Bird

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
01
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Degrassi Takes Manhattan

Degrassi Takes Manhattan

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Door III

Door III

1996
×
★★
Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
301/302

301/302

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Degrassi Goes Hollywood

Degrassi Goes Hollywood

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★
Edit this entry  
23
What a Wonderful World

What a Wonderful World

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Deadly Circuit

Deadly Circuit

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
The She-Butterfly

The She-Butterfly

1973
×
★★½
Edit this entry  
16
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl on the Broomstick

The Girl on the Broomstick

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Deserter and the Nomads

The Deserter and the Nomads

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry