RSS feed for Michael
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kedi

Kedi

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
News from Home

News from Home

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Final Year

The Final Year

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War of The Stars

War of The Stars

×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Colossus of Destiny: A Melvins Tale

The Colossus of Destiny: A Melvins Tale

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
L7: Pretend We're Dead

L7: Pretend We're Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Beginning Was the End: The Truth About De-Evolution

In the Beginning Was the End: The Truth About De-Evolution

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry