Michael has logged 154 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dreamchild

Dreamchild

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rebel

The Rebel

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harmontown

Harmontown

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Piper

Piper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zapped!

Zapped!

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Black, Mr. Hyde

Dr. Black, Mr. Hyde

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Women Who Kill

Women Who Kill

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donald's Vacation

Donald's Vacation

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Colossus of Destiny: A Melvins Tale

The Colossus of Destiny: A Melvins Tale

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Disneyland, U.S.A

Disneyland, U.S.A

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Disneyland: Secrets, Stories, & Magic

Disneyland: Secrets, Stories, & Magic

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Theory of Obscurity: A Film About the Residents

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three

Three

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry