RSS feed for Michael

Michael has logged 65 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Swinging Cheerleaders

The Swinging Cheerleaders

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pit Stop

Pit Stop

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nova Seed

Nova Seed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House

The House

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Koro's Big Day Out

Koro's Big Day Out

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Hachi-ko

Hachi-ko

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spring Breakdown

Spring Breakdown

2009
×
★½
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Silver Jew

Silver Jew

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghiblies: Episode 2

Ghiblies: Episode 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dragon Painter

The Dragon Painter

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry