RSS feed for Michael
  • Pavement: Slow Century

    Pavement: Slow Century

    ★★★½

    “Why in god’s name is Sinéad O’Connor opening for Pavement?”

    Most bands could benefit from the addition of Bob Nastanovich.

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★

    A preposterous undercover assignment, a controversial ending, flashes of auteurist style under a pulpy veneer, Alec Baldwin. 

    Folks, this is Spike's The Departed.

  • Inherit the Wind

    Inherit the Wind

    ★★★½

    Monkeymen all in business suits
    Teachers and critics all dance the Poot

    Are we not men?

    God made man but he used a monkey to do it
    Apes in the plan, we’re all here to prove it
    I can walk like an ape, talk like an ape
    I can do what monkeys do
    God made man but monkeys supplied the glue

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    In 2001 I was living in Olympia, WA and I couldn’t get a job. To be honest I wasn’t trying that hard (my Starbucks application was full of in-jokes that only my best friend and bandmate—who was also applying—would understand). Anyway, I eventually got desperate enough that I ended up getting a job at a telemarketing company in neighboring Tumwater called Livebridge. I did a couple days of training and only a couple more days actually making the calls. My…

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★½

    The harrowing story of how a band got worse and worse, song by annoying song, in a movie that got worse and worse, scene by cloying scene.

    Guess it’s time to rewatch Linda Linda Linda.

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

    A cinematic six-gun (woefully relegated to the domesticated shadow box—but a tip of the ol’ ten gallon to the digital proprietors for spending the silver to mine this claim in the first) loaded with all manner of varmints, each aimin’ their respective sights on the profound or the profane of this prairie we call home. A renowned revue as comfortable speculating on the iniquities of man as it is chewin’ the cud simply for cud’s sake.

  • Vera Cruz

    Vera Cruz

    ★★★★

    You haven’t lived until you’ve seen Ernest Borgnine and Jack Elam two-stepping to a Charles Bronson harmonica solo.

  • Rancho Notorious

    Rancho Notorious

    ★★★★½

    Surprised by how brutal this is from the start with a theme song that promises “hate, murder, revenge”. It delivers.

    Arthur Kennedy is the weak link here with co-leads Dietrich and Mel Ferrer bringing real nuance and pathos to their characters while Kennedy mostly just glowers.

  • Kedi

    Kedi

    ★★½

    Dare I slander this gander at those that pander to the ones with dander?

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★★

    Lillian Gish
    In a rocking chair
    With a shotgun

    Lillian Gish
    In a rocking chair
    With a shotgun

    Lillian Gish
    In a rocking chair
    With a shotgun

    Lillian Gish
    In a rocking chair
    With a shotgun

  • Boiling Point

    Boiling Point

    ★★★½

    Takeshi Kitano’s The Big Lebowski.

  • The Sniper

    The Sniper

    ★★★★

    Women brutally shot
    Movie beautifully shot