• Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    Meh. Too explicitly satire-y and preachy for my taste. Just because you are making a point doesn't mean you can give up on good writing.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★½

    benlik değil ya. ayrıca kadının hiç de canan kaftancıya benzememesi?

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★½

    yılın ilk filmi ile 2022'ye hızlı bir giriş yapalım dedik. ben beğendim ya. normalde öyle katil kim filmlerini sevmem ama bunu sevdim.

  • Blood Red Sky

    Blood Red Sky

    ★½

    Elsiz adama ters kelepçe? O nasıl oluyor ya...

  • Shrek

    Shrek

    ★★½

    Tiz sesle şarkı söyletilmek suretiyle patlatılan ve henüz yumurtadan çıkmamış çocukları omlet yapılan kuş... Eğlence amaçlı içine üflenerek balon yapılan ve göğe bırakılan zavallı kurbağa ve yılan...

    Daha ne diyim ki.

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    They took the best parts of Finding Nemo, Shrek, and of course, Call Me by Your Name and served it as Luca.

    I cried at the end, not gonna lie about it.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★½

    I hate how these movies revolve around Harry Potter but given the film titles, it makes sense.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    İlk filmi unuttuğum için bunun bazı noktalarından pek bir şey anlamadım. Keşke başında bir özet gecşelerdi öncesinde ne olmuştu.

    Güzeldi yine de, izletti kendini. Büyükada'da piknik yapasım geldi hatta filmin bir noktasında.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    Çocukluğumuzun filmlerinden...

  • Searching

    Searching

    ★★★

    Sacrificing plausibility for the sake of a mediocre plot twist. Still watchable.

  • Fatherhood

    Fatherhood

    ★★

    It was sweet and all but what's the point of this movie? Why would one like to spend any budget to shoot this? No idea.

  • You've Got Murder

    You've Got Murder

    ★★★

    Asuman ve Dizdar olmasa izlenmez. Olduğu için 3/5.