🐱Andrew has logged 70 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Time for Ilhan

Time for Ilhan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night School

Night School

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Place to Stand

A Place to Stand

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Greater Law

No Greater Law

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ken Burns Says

Ken Burns Says "Jazz" 3 Billion Times (actually 2.97 bn) in Under 3.5 Minutes

×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Quiet Hours

Quiet Hours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cradle of Champions

Cradle of Champions

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A War

A War

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
From Iran, a Separation

From Iran, a Separation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
68 Kill

68 Kill

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sherpa

Sherpa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Jail Time: The Movie

No Jail Time: The Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Wings of Desire: The Angels Among Us

Wings of Desire: The Angels Among Us

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Basquiat: Rage to Riches

Basquiat: Rage to Riches

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Still Dreaming

Still Dreaming

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Bruce!

Get Bruce!

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rebel in the Rye

Rebel in the Rye

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ninnoc

Ninnoc

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry