🐱Andrew has logged 638 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paths of the Soul

Paths of the Soul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
63 Up

63 Up

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Give Me Liberty

Give Me Liberty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Retablo

Retablo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Diane

Diane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Driveways

Driveways

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ATTLA

ATTLA

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Same God

Same God

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitsville: The Making of Motown

Hitsville: The Making of Motown

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
1966-1988: Kieslowski, Polish Filmmaker

1966-1988: Kieslowski, Polish Filmmaker

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kieslowski: Dialogue

Kieslowski: Dialogue

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hospital

Hospital

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Factory

Factory

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pariah: The Lives and Deaths of Sonny Liston

Pariah: The Lives and Deaths of Sonny Liston

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry