🐱Andrew has logged 57 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sol

Sol

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Country Music

Country Music

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Raúl Juliá: The World’s a Stage

Raúl Juliá: The World’s a Stage

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jonas in the Brig

Jonas in the Brig

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Brig

The Brig

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mack Wrestles

Mack Wrestles

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Lived, But...

I Lived, But...

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Talking with Ozu

Talking with Ozu

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chishu Ryu the Actor: Shochiku’s Ofuna Studio and Me

Chishu Ryu the Actor: Shochiku’s Ofuna Studio and Me

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Dot on the Ocean

Red Dot on the Ocean

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Councilwoman

Councilwoman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Company Town

Company Town

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Farmsteaders

Farmsteaders

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daphne du Maurier: In Rebecca's Footsteps

Daphne du Maurier: In Rebecca's Footsteps

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Making of Rebecca

The Making of Rebecca

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry