🐱Andrew has logged 55 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Poison Squad

The Poison Squad

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Will Write Our History?

Who Will Write Our History?

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Accept the Call

Accept the Call

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
King: Man of Peace in a Time of War

King: Man of Peace in a Time of War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cave

The Cave

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gleason

Gleason

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frontline: America's Great Divide

Frontline: America's Great Divide

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Island of the Hungry Ghosts

Island of the Hungry Ghosts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Dust

To Dust

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
McCarthy

McCarthy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Apollo

The Apollo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Advocate

Advocate

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry