Sort by

đŸ±Andrew has logged 54 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
29
Abbas Kiarostami: Truths and Dreams

Abbas Kiarostami: Truths and Dreams

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Homework

Homework

1989
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
27
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
26
Seduced: Inside the NXIVM Cult

Seduced: Inside the NXIVM Cult

2020
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
24
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
24
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Human Nature

Human Nature

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
19
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★
Read the review Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Infinite Race

The Infinite Race

2020
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
17
Herself

Herself

2020
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
16
Roberto Rossellini: Fragments and Jokes

Roberto Rossellini: Fragments and Jokes

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time...: Rome, Open City

Once Upon a Time...: Rome, Open City

2006
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
13
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
12
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★
Read the review Edit this entry  
10
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
07
The Reagans

The Reagans

2020
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
06
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
06
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Xala

Xala

1975
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
05
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★œ
Read the review Edit this entry