Sort by

đŸ±Andrew has logged 61 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Concrete

Blood and Concrete

1991
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
25
Close

Close

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emily

Emily

2022
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
25
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
23
The Death of My Two Fathers

The Death of My Two Fathers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A House Made of Splinters

A House Made of Splinters

2022
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
21
Ruthless: Monopoly’s Secret History

Ruthless: Monopoly’s Secret History

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fejos Memorial

Fejos Memorial

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
Broadway

Broadway

1929
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
19
The Last Performance

The Last Performance

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Pain

American Pain

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Chief, Black Hawk

Big Chief, Black Hawk

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice

Alice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
14
Love in the Time of Fentanyl

Love in the Time of Fentanyl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullies of Baltimore

Bullies of Baltimore

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
let me come in

let me come in

2021
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
12
Cinema of Decay: The Films of Bill Morrison

Cinema of Decay: The Films of Bill Morrison

2017
×
★★★œ
Edit this entry  
12
The Great Flood

The Great Flood

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Miners' Hymns

The Miners' Hymns

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Release

Release

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outerborough

Outerborough

2005
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
The Film of Her

The Film of Her

1996
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
Spark of Being

Spark of Being

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Trip

Ghost Trip

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mesmerist

The Mesmerist

2003
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
Re: Awakenings

Re: Awakenings

2013
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
Just Ancient Loops

Just Ancient Loops

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who by Water

Who by Water

2007
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
The Highwater Trilogy

The Highwater Trilogy

2006
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
Porch

Porch

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
City Walk

City Walk

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
11
Decasia

Decasia

2002
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
10
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

2022
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
10
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Accepted

Accepted

2006
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
08
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★œ
Read the review Edit this entry  
07
Outta the Muck

Outta the Muck

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry