Sort by

V. has logged 43 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meteors

Meteors

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memories of a Boobs Flasher

Memories of a Boobs Flasher

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Event

The Event

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Truth Is in the Stars

The Truth Is in the Stars

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prehistoric Cabaret

Prehistoric Cabaret

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One More Day

One More Day

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Anarchist

American Anarchist

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
I Called Him Morgan

I Called Him Morgan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sabotage

Sabotage

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Belle Noiseuse: Divertimento

La Belle Noiseuse: Divertimento

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paul

Paul

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry