Sort by

V. has logged 577 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Histoire(s) du Temps

Histoire(s) du Temps

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Still Hide to Smoke

I Still Hide to Smoke

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
23
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Edit this entry  
22
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
30
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brief Interviews with Hideous Men

Brief Interviews with Hideous Men

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Urban Family

Urban Family

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Harvest Month

The Harvest Month

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Man from This Star

A Man from This Star

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Horse Rebellion

The Horse Rebellion

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Nail Clipper

Dog Nail Clipper

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flowers and Binding

Flowers and Binding

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Is to Change It All

Autumn Is to Change It All

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forbidden Fruit

Forbidden Fruit

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Asuran

Asuran

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gotta Run!

Gotta Run!

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Summer by the River

A Summer by the River

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Green Widow

The Green Widow

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last Wedding

The Last Wedding

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
April Is the Cruellest Month

April Is the Cruellest Month

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Badding

Badding

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Team Hurricane

Team Hurricane

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Edit this entry