Sort by

V. has logged 883 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Passenger

Passenger

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Scream

The Scream

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cross of Valor

Cross of Valor

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadow

Shadow

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chance Meeting on the Atlantic

Chance Meeting on the Atlantic

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bhuvan Shome

Bhuvan Shome

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scala Milan AC

Scala Milan AC

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Beirut

Once Upon a Time in Beirut

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
21
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
Letter from My Village

Letter from My Village

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eila, Rampe and Baby Girl

Eila, Rampe and Baby Girl

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poet

Poet

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fanatics

Fanatics

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Edit this entry  
13
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come Here

Come Here

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Palestine: Diary of a Siege

Little Palestine: Diary of a Siege

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A River Runs, Turns, Erases, Replaces

A River Runs, Turns, Erases, Replaces

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bird

Bird

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Asakusa Kid

Asakusa Kid

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Shelter

The Last Shelter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter

Winter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry